O novém projektu s ředitelem Ing. Jarošem Tisk E-mail

Mají vaši uživatelé s počítači nějakou zkušenost, nebo je to úplná novinka a budou se vše učit úplně od začátku?

Jsou tady asi dva lidé, kteří využívají počítačů v kanceláři pro komunikaci s rodinou. Celý projekt je docela v plenkách a nemáme s tím velké zkušenosti. Vycházíme z toho, co jsme viděli třeba v Holandsku, ale všechno se to zatím tak nějak směruje. Zápolíme konkrétně s podmínkami specifickými právě v našem domově – málo místa a vysoká operativnost.

Jak budou přednášky vypadat, k čemu budete počítače využívat?

Notebooky budou sloužit pro studenty na přednáškách. Bude se to dělit na přednášky a praktická cvičení. Na cvičení budou chodit jen ti skalní zájemci. Máme vytipovaných několik uživatelů, pro které je to vzhledem k jejich tělesnému a mentálnímu stavu vhodné. Jedná se o lidi, kteří jsou víceméně nepohybliví, a nemají abych tak řekl plnohodnotnou náplň toho svého života. My to vidíme, a trápí nás to. Těžko se nám to pro ně ta náplň získává. Vidíme, že internet a znalost počítačů je cesta, aby se zabavili, aby něco nového načerpali, zjistili, aby se pro něco nadchli a podělili se s ostatními o své zkušenosti, aby v rámci možností normálně žili.

Projekt je financovaný z Konta Bariéry. Kdo další se na projektu spolupodílí?

Projekt spolufinancuje Vysoká škola zemědělská Praha a částečně se na tom podílí Karlova Univerzita. Jednotliví studenti zaplatí přibližně 200 korun za semestr. Zatím se tedy tak o tom hovoří, ještě jsme nezískali ani korunu, takže je možné, že to studijní oddělení zruší a třeba stejně jako loni, to bude na sponzorech, ale to se uvidí.

Jak dlouho bude výuka probíhat? 

Už jsme měli jeden semestr, kdy se studenti v osmipřednáškách vzdělávali v historii počítačové techniky. Teprve se ukáže,jak moc toho budeme využívat. Faktem je, že je to nová věc, a teď teprvev praxi poznáme, jaká jsou úskalí a jaké jsou výhody. Osobně si myslím, žese to bude našim uživatelům líbit a že je to šance, jak jim v mnohém usnadnitživot.