21. semestr - Země česká domov náš Tisk E-mail

Klíčovým tématem univerzity v roce 2012 (21. a 22. semestr) je historie, přítomnost a budoucnost české země - „Země česká domov náš“. Účastníci se hlouběji seznamují se zemí, kde žijí, s naší minulostí, přítomností, ale i budoucností. Zabývají se historií, kroji a regionálními tradicemi. Součástí je i české hudební a divadelní umění. 

Program:

 

18. 4. 2012 - „Bude konec české země? Aneb co nám říká mayský kalendář?“ Přednášející: dr. Jan Vondrák, DrSc., Astronomický ústav Akademie věd ČR. 

9. 5. 2012 - Výlet na hrad Český Šternberk spojený s prohlídkou. Onšovský historik pan Maleček seznámí se souvislostmi historie hradu s okolím Onšova. 

12. 5. 2012 - "Bzenecké drmolice" (krojovaný folklorní pěvecký a taneční soubor s muzikanty z města Bzenec, za přítomnosti odborníka na víno – someliéra). Setkání s moravskými písničkami a vyprávěním o víně. Součástí byla soutěž „Onšovský slavík“ a „O nejlepšího koštýře“. 

23. 5. 2012 - „Největší Čech - Jan Amos Komenský. O životě a díle tohoto světově proslulého pedagoga, myslitele a filozofa“. Přednášející Martin Steiner. 

17. 6. 2012 - „Minioperky“ Jaroslava Uhlíř a Zdeňka Svěráka Hudební provedení známých pohádek Budulínek, Karkulka, O dvanácti měsíčkách a Šípková Růženka. Účinkovala Dětská opera Praha pod vedením umělecké vedoucí Jiřiny Markové – Krystlíkové. Součástí představení bylo povídání o opeře s J. Markovou – Krystlíkovou a autorem textu Zdeňkem Svěrákem. 

ImageImageImage

11. 9. 2012 - „Pivečko je boží dar“. Přednáška o historii piva v Čechách. Vyprávění historek souvisejících s dějinami a výrobou piva se zaměřením na Plzeňský prazdroj). Přednášející: Pavel Průcha. 

28. 11. 2012 - Přednáška na téma „Zlatá doba štamgastů pražských hospod“. Přednášející: PhDr. Karel Altman, CSc., významný český historik a etnolog. 

12. 12. 2012 - Exkurze do Plzeňského pivovaru.