18. semestr - Hudební velkáni Tisk E-mail

small_oso_003_bedyich_smetana.jpg
V přednáškách Vlasty Kubalové jsme se dozvěděli více o skladateli Bedřichu Smetanovi, o jeho životě na nedalekých Růžkových Lhoticích, o ženách, které se v jeho životě objevily a samozřejmě o díle, které nám po sobě zanechal.
Přednášející Ivan Kubal nás v druhé části semestru seznámí s historií japonských bonsají, ukáže nám techniky jejich tvarování a bude se věnovat také tradičnímu aranžování rostlin. V době Vánoc pak formou aranžérské dílny společně vytvoříme několik ozdob na sváteční stůl.

marková_malá.jpg Proslulá operní pěvkyně Jiřina Marková-Krystlíková poctila svojí návštěvou sál restaurace Na Rynečku v Onšově. Po úspěchu v La Scale, Metropolitní opeře v New Yorku a mnoha dalších světových operních scénách zavítala do Onšova v rámci tématu Bedřich Smetana naší univerzity.Této umělkyni a jejím žákům pražské konzervatoře tleskalo okolo stovky nadšených diváků.

Paní profesorka a její žáci předvedli ukázky především z Prodané nevěsty, které byly doplněny humorným vyprávěním z uměleckého života. Její studenti svým vystoupením prokázali, že na pražskou konzervatoř se dostávají jenom ti nejlepší z nejlepších. Je vysoká pravděpodobnost, že tito mladí lidé se jednou stanou operními hvězdami pdobně jako jejich profesorka. Všichni účinkující, především pak paní Marková navíc dokázali, že jsou nejenom výbornými zpěváky, ale zároveň báječnými lidmi.

Program:
BEDŘICH SMETANA - ŽIVOT A DÍLO (přednáší Vlasta Kubalová)
22.9. Bedřich Smetana a Růžkovy Lhotice - zájezd a prohlídka muzea s výkladem
6.10. Životní osudy Bedřicha Smetany
20.10. Ženy v životě Bedřicha Smetany
3.11. Nejznámější díla Bedřicha Smetany Přednášky budou doplněny krátkými poslechovými ukázkami.

BONSAJE (přednáší Ivan Kubal)
16.11. Historie BONSAJÍ
1.12. Tvarování a pěstování - ukázky
15.12. Aranžování rostlin a tvorba vánoční výzdoby (prodloužená přednáška)
Účastníci budou mít možnost vytvořit si drobné dekorace na vánoční výzdobu.